Co wpływa na koszty wynajmu maszyn budowlanych?
Minimalizowanie kosztów związanych z procesem budowy bez wpływu na jakość wykonanych robót jest obecnie niezwykle ważne. Z tego względu wielu przedsiębiorców z branży budowlanej decyduje się na wynajem maszyn i urządzeń niezbędnych do codziennej pracy. Z możliwości wynajmu maszyn budowlanych chętnie korzystają także inwestorzy indywidualni, którzy muszą wykonać różne prace, jednak nie dysponują niezbędnym ku temu sprzętem. Wyjaśniamy, jakie czynniki mają wpływ na koszty wynajmu maszyn budowlanych.
Dlaczego opłaca się wynająć maszyny budowlane?
Zakup maszyn budowlanych to ogromny koszt. Duża inwestycja, która uwzględnia jednorazowy wydatek lub rozłożenie płatności na raty to obciążenie dla budżetu firmy. Jest ono szczególnie duże, gdy dokonujemy zakupu maszyny, z której korzystamy jedynie okazjonalnie - wówczas nie jest ona w stanie na siebie zarobić, a my oprócz kosztów związanych z zakupem ponosimy także dodatkowe koszty utrzymania sprzętu. Z drugiej strony niektórych przedsiębiorców nie stać na zakup bardzo drogich maszyn, co utrudnia rozwój firmy oraz skutkuje koniecznością rezygnacji z wielu zleceń. Powyższe problemy rozwiązuje krótko i długoterminowy wynajem maszyn budowlanych.
Od czego zależą koszty wynajmu maszyn budowlanych?
Na koszty związane z wynajmem maszyn budowlanych wpływa wiele czynników. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
- rodzaj maszyny budowlanej,
- czas korzystania z maszyny budowlanej,
- kaucja,
- korzystanie z dodatkowego osprzętu i akcesoriów.
Rodzaj maszyny budowlanej ma bardzo duży wpływ na koszty związane z jej wynajmem. Nie powinno to nikogo dziwić, bo ma to związek z kosztami, jakie musi ponieść nabywca, który później wynajmuje zakupione maszyny. Nie bez znaczenia dla kosztów związanych z wynajmem maszyn budowlanych jest także czas. Najem krótkoterminowy jest droższy, niż najem długoterminowy, bo w tym przypadku można liczyć na korzystne rabaty.
Do kosztów wynajmu maszyn budowlanych musimy także doliczyć kaucję, ubezpieczenie oraz koszt związany z wynajmem osprzętu i akcesoriów, które pozwalają zwiększyć funkcjonalność i zakres zastosowania maszyny. W ostatecznym rozrachunku koszt wynajmu maszyny budowlanej jest i tak mniejszym obciążeniem finansowym niż jego zakup, bo korzystamy z maszyny i ponosimy związane z tym koszty jedynie wówczas, gdy sprzęt może na siebie zarobić.