Jakie podesty ruchome można stosować wewnątrz budynków?
Podesty ruchome, czyli inaczej urządzenia dźwigowe, służą do podnoszenia osób i materiałów zarówno w pionie, jak i w poziomie, na określone stanowisko pracy. Ich główne elementy to wysięgnik, platforma robocza, podwozie oraz elementy sterownicze. Podesty ruchome są funkcjonalną alternatywą dla rusztowań stałych, dlatego wykorzystuje się je najczęściej na placach budów oraz w sektorze przemysłowym i usługowym. Jaki rodzaj dźwignic można stosować wewnątrz budynków?
Wybór odpowiedniego napędu
Wybierając podesty ruchome do prac wewnątrz budynków, należy kierować się przede wszystkim sposobem ich zasilania. W pomieszczeniach zamkniętych najlepiej sprawdzają się podesty ruchome elektryczne. Silniki elektryczne nie emitują spalin, dlatego nie ma konieczności zapewnienia dodatkowej wentylacji lub wyłączenia części obiektu z użytkowania. Baterie podnośników tego typu ładowane są zwykle przy pomocy prostownika, będącego wyposażeniem maszyny.
Dodatkowe zalety podestów z napędem elektrycznym
Podnośniki ruchome elektryczne są niezwykle ciche, zwinne, kompaktowe i przyjazne środowisku. Mimo mniejszej mocy i niewielkich wymiarów posiadają całkiem spore możliwości – ich wysokość robocza waha się zwykle od kilku do kilkunastu metrów. Przy tym łatwo wpasowują się do niewielkich pomieszczeń i małych otworów wejściowych. Ułatwia im to także mały promień skrętu, który wpływa na ich świetną zwrotność, a przecież w magazynach i halach często nie ma wystarczająco dużego pola do skomplikowanych manewrów. Dodatkowo urządzenia tego typu są niezwykle łatwe w obsłudze. Podesty ruchome do wykorzystania wewnątrz budynków są także wyposażone w specjalne kółka, które nie brudzą powierzchni. Jest to istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale również higienicznych. Opony podestów ruchomych do prac w budynkach wykonane są ze specjalnych mieszanek gumy, co sprawia, że pozostawiane przez nie ślady na posadzce są łatwe do usunięcia.