Podnośnik czy rusztowanie?
Podczas realizowania różnorodnych prac wysokościowych, np. budowlanych lub remontowych, bardzo ważne jest przede wszystkim zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa. Kiedyś w tym celu wykorzystywane były przede wszystkim rusztowania budowlane.
Stabilnie połączone ze sobą metalowe lub/i drewniane elementy zapewniały nie tylko bezpieczny dostęp do wyższych pięter, ale również sprawne przemieszczanie się pracowników. W ten sposób realizowane były takie działania jak np. montaż okien czy oświetlenia, tynkowanie, malowanie itp. Niestety takie rozwiązanie nie zawsze gwarantowało pełne bezpieczeństwo. Co więcej, każdorazowy montaż i demontaż rusztowania zajmował sporo czasu. Obecnie doskonałą alternatywę dla rusztowań stanowią podnośniki, czyli specjalne pojazdy z wysięgnikiem, do którego przymocowany jest kosz osobowy. Pracownik, stojąc w koszu, może bezpiecznie realizować swoje zadania.
Uniwersalne zastosowanie podnośników
Podnośniki nożycowe lub teleskopowo-przegubowe coraz częściej używane są jako alternatywa dla standardowych rusztowań. W dużej mierze przemawiają za tym kwestie bezpieczeństwa. Aby przedostać się wyżej lub niżej na rusztowaniu, trzeba wejść lub zejść po drabinie. Utrudnione jest też przenoszenie materiałów, sprzętów czy elementów konstrukcyjnych. Takie rozwiązanie nie zawsze jest bezpieczne. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Ryzyko zwiększa się w przypadku ewentualnych błędów przy składaniu konstrukcji rusztowania. Podnośnik w większości przypadków okazuje się znacznie wygodniejszym, a jednocześnie bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Podnośniki to również spora oszczędność czasu. Rozstawienie rusztowania jest czasochłonne, a dodatkowo wymaga zaangażowania kilku pracowników. Do tego należy doliczyć czas poświęcony na demontaż konstrukcji. W przypadku podnośników tak naprawdę konieczne jest tylko ustawienie ich w wyznaczonym miejscu oraz późniejsze operowanie wysięgnikiem.
Z zastosowaniem podnośnika koszowego można dotrzeć nie tylko na najwyższe kondygnacje, ale również do wielu miejsc i zakamarków, w których trudno byłoby realizować prace z zastosowaniem rusztowania. Podnośniki sprzyjają więc bezpiecznej, sprawnej i precyzyjnej pracy na wysokościach.